Płyty Warstwowe

Płyty warstwowe to główny materiał budowlany, służący do budowy hal stalowych różnego przeznaczenia. Generalnie składają się one z dwóch zewnętrznych warstw z blachy oraz rdzenia poliuretanowego, który zastąpił stosowane do niedawna rdzenie ze styropianu czy tez wełny mineralnej. Okładziny wykonywane są przede wszystkim z blachy stalowej, obustronnie ocynkowanej, rdzeń natomiast składa się ze sztywnej bez freonowej piany poliuretanowej.
Jeśli chodzi o zastosowanie to płyty warstwowe wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiego wznoszenia lekkich konstrukcji hal przemysłowych czy też magazynowych. Jest to materiał, służący do obudowania szkieletu ramy hali stalowej. Płyty mocowane są do ramy hali przy pomocy śrub samo wkrętnych, dzięki czemu montaż obudowania hali stalowej jest szybki i nienastręczający zbyt wielu problemów. Łączenie płyt na długości wykonywane jest na zasadzie pióra i wpustu, to znaczy, że jedna płyta wyposażona jest w pióro a druga we wpust, co w połączeniu z uszczelką poliuretanową gwarantuje szczelność łączenia płyt na konstrukcji.
Płyty warstwowe wykorzystywane są w budownictwie już od ponad czterdziestu lat, a ich powstanie było wynikiem poszukiwania rozwiązań dla budownictwa, które umożliwiłyby szybki montaż obudowań hal stalowych. Oczywiście istotne było także to, aby system obudowania hali stalowej spełniał wszystkie niezbędne przepisy odnośnie bezpieczeństwa konstrukcji, odporności termicznej czy tez wytrzymałości.
Płyty warstwowe generalnie podzielić można na dwie główne grupy: płyty warstwowe ścienne oraz płyty warstwowe dachowe. Ich zastosowanie w budownictwie, jest wyjątkowo ekonomiczną, oraz efektowną technologią budowy hal przemysłowych czy też magazynowych, dzięki czemu stają się one coraz bardziej popularnym materiałem budowlanym służącym do wykonywania obudowy ściennej i pokryć dachowych, stalowych hal przemysłowych.