Lekkie profile stalowe

Profile stalowe wykorzystywane do budowy konstrukcji stalowych, czyli inaczej belki stalowe, to zimno gięta blacha o grubości z przedziału 1 – 3 mm. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu poprzez gięcie na zimno, nadaje się im odpowiednie właściwości, zgodne z normami europejskimi, dzięki czemu można je stosować zarówno do budowy obiektów przemysłowych jak i obiektów użyteczności publicznej.
Wśród najpopularniejszych profili belek, możemy wyróżnić typy Z, C, Sigma oraz Omega. Każdy z tych profili posiada inną charakterystykę a w związku z tym także i inne przeznaczenie. Najczęściej stosowane są one w konstrukcjach stalowych, jako: konstrukcje ścian osłonowych i działowych, belki stropowe i okapowe, rygle ścian, płatwie dachowe.
W zależności od wysokości przeprofilowania belek, która może osiągać rozmiary od 100 do 300 milimetrów, profile różnią się swoją wytrzymałością na zgniatanie, ścieranie lub też zaginanie. Przykładowo, profile Z oraz C, najczęściej stosowane są właśnie do budowy konstrukcji ścian działowych lub osłonowych. Przeważnie wyposażone są one w otwory montażowe, dzięki którym możliwe jest montowanie konstrukcji przy użyciu śrub, co daje w perspektywie na przyszłość, możliwość łatwego demontażu tak zbudowanej konstrukcji. Profile typu Omega, produkowane są ze stali walcowanej na zimno, co nadaje im parametry wytrzymałościowe umożliwiające wykonywanie z ich użyciem rygli ściennych czy nawet płatwi dachowych.
Profile stanowią bardzo dobre uzupełnienie do oferty wielu producentów konstrukcji i hal stalowych, dzięki którym bez specjalistycznego sprzętu budowlanego, można w prosty i szybki sposób wykonać na całej konstrukcji podstawy do obudowania hali stalowej na przykład płytami warstwowymi. Blacha, z której są wykonane zazwyczaj jest obustronnie ocynkowana, co dostatecznie zabezpiecza belki stalowe przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.